ЕЛЕКТРОННА БІБЛІОТЕКА ЮРИДИЧНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
 

Реклама


Пошук по сайту
Пошук по назві
книги або статті:




Замовити роботу
Замовити роботу

Від партнерів

Новостi



Алфавитный указатель по авторам книг

> Книги по рубрикам >
Книги > К > Правовий статус монарха в державах Близького Сходу, Магрибу та Японії. Навчальний посібник. - Коломієць Ю.М., Харкiв, 2000

Алфавiт по авторам :
| 1 | 2 | 6 | 8 | А | Б | В | Г | Д | Е | Ж | З | И | К | Л | М | Н | О | П | Р | С | Т | У | Ф | Х | Ц | Ч | Ш | Щ | Э | Ю | Я |


Правовий статус монарха в державах Близького Сходу, Магрибу та Японії. Навчальний посібник. - Коломієць Ю.М., Харкiв, 2000

Про діяльність парламентських установ


Стаття 55. Законодавча ініціатива належить як Прем'єр-міністру, так і членам Парламенту.
Законопроекти вносяться насамперед у бюро Палати представників.
Якщо Палата представників відхиляє законопроект у першому читанні, Уряд може його направити Палати радників.
Стаття 56. Уряд може заявити про неприйнятність будь-якої пропозиції або поправки, що не належать до сфери законодавства.
У випадку розбіжностей Конституційна палата Верховного суду на вимогу Палати або Уряду виносить рішення протягом восьми днів.
Стаття 57. Законопроекти і законодавчі пропозиції направляються на вивчення в комісії, що продовжують свою діяльність у період між сесіями.
Стаття 58. У період між сесіями Парламенту Уряд може за згодою відповідних комісій приймати декрети-закони, які повинні подаватися на схвалення Парламенту протягом наступної чергової сесії.
Стаття 59. Порядок денний кожної Палати складає бюро даної Палати. Вона включає в першу чергу й у порядку, встановленому Урядом, обговорення законопроектів, внесених Урядом, а також законодавчих пропозицій, що одержали його схвалення.
Одне засідання на тиждень присвячуться в порядку першочерговості питанням членів Парламенту і відповідям на них Уряду.
Стаття 60. Обговорення законопроектів у першому читанні відбувається на основі тексту, поданого Урядом. Палата, до якої поданий іншою Палатою текст законопроекту, проводить обговорення переданого їй тексту.
Стаття 61. Члени парламенту й Уряд мають право вносити поправки. Після відкриття дебатів Уряд може виступити проти розгляду будь-якої поправки, що попередньо не була направлена до відповідної комісії.
Якщо цього зажадає Уряд, відповідна Палата шляхом однократного голосування виносить своє рішення з приводу обговорюваного тексту в цілому або якої-небудь його частини, маючи на увазі тільки поправки, запропоновані Урядом або ті, що одержали його схвалення.
Стаття 62. Кожний законопроект або законодавча пропозиція послідовно розглядається в обох Палатах із метою прийняття ідентичного тексту.
У випадку якщо законопроект або законодавча пропозиція не схвалені після двох читань кожною з Палат або якщо Уряд оголошує їх терміновими після проведення одного читання в кожній із Палат, то законопроект або законодавча пропозиція знову рекомендуються на розгляд Палати представників, яка або схвалює їх, або відхиляє більшістю в дві третини голосів.
У випадку прийняття акт передається на рішення Королю.
Стаття 63. Органічні закони приймаються і змінюються у відповідності з такими умовами:
проекти або пропозиції рекомендуються на обговорення і схвалення першої Палати, до якої вони внесені, лише після закінчення десятиденного строку з моменту їхнього внесення. Процедура, передбачена абзацом другим статті 62, не застосовується.
Органічні закони можуть бути промульговані тільки після того, як вони були подані на схвалення Конституційної палати Верховного суду.


Головна сторінка  |  Література  |  Періодичні видання  |  Побажання
Розміщення реклами |  Про бібліотеку


Счетчики


Copyright (c) 2007
Copyright (c) 2022